Kurs ten przeznaczony jest dla osób działających w organizacjach pozarządowych (choć poruszane w nim zagadnienia są mocno uniwersalne i mogą przydać się również osobom ze świata biznesu, edukacji, czy osobom indywidualnym). Każda osoba, której zależy na świadomym użyciu rozwiązań cyfrowych oraz na własnej podmiotowości w relacjach z technologiami cyfrowymi, znajdzie tutaj coś dla siebie.
W tym kursie zapraszam Cię do spojrzenia na oprogramowanie jako narzędzie, które nie jest neutralne. Z jednej strony wprowadza szereg korzyści i usprawnień w działalności organizacji, z drugiej zaś strony, jego użycie wiąże się też z określonymi kosztami. Wspólnie przyjrzymy się różnym rodzajom oprogramowania, jak również celom, zadaniom i procesom, które realizuje Twoja organizacja. Popatrzymy szeroko – identyfikując jednostkowy, społeczny oraz środowiskowy wpływ oprogramowania, jak i głęboko – przyglądając się zasadom przetwarzania danych, czy licencjom. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie: Na jakich zasadach chcemy korzystać z oprogramowania, żeby nam służyło i było to spójne z naszymi wartościami?
Kurs nie narzuca żadnych “właściwych” rozwiązań, ani też “właściwej” postawy moralnej, tylko daje narzędzia myślenia, aby samodzielnie zastanowić się i wybrać odpowiedni dla organizacji sposób działania.
Czego się nauczysz:
- dowiesz się jak oprogramowanie może wspierać działalność organizacji oraz jej członków,
- nauczysz się dobierać oprogramowanie w zgodzie z wartościami organizacji,
- dowiesz się kiedy warto skupić się na rozwoju organizacji i jej członków bez wdrażania nowego oprogramowania,
- poznasz jawne i ukryte koszty niesie za sobą oprogramowanie,
- dowiesz się jak powinien przebiegać proces decyzyjny wyboru oprogramowania,
- dowiesz się jak wdrażać oprogramowanie, korzystać z niego i z niego rezygnować, aby robić to w sposób bezpieczny dla organizacji, użytkowników oraz przetwarzanych danych.